Kaip išspręsti savo finansines dilemas?

Ekonominė situacija neatrodė ypatingai gerai dar praėjusių metų pradžioje. Nedarbas buvo pakankamai aukštas, o gerai apmokų darbų rasti nebuvo lengva. Bet situacija atrodė gerėjanti. Viską žinoma sujaukė prasidėjusi pandemija. Galbūt tokios didelės įtakos ji ir nebūtų padariusi, bet įvestas karantinas – pirma pavasarį ir paskui rudenį, sujaukė žmonių gyvenimus ir išderinu jų finansinę padėtį.

Galbūt žmonės turėję gerai apmokamus darbus ir dirbę įmonėse, kurios nepajuto karantino padarinių ir negali skųstis. Tačiau didelei daliai paprastų darbininkų, dalis kurių buvo išsiųsti ir į prastovas, situacija nebuvo tokia dėkinga.

Anskčiau prisiimti įsipareigojimai spaudė, o nauji – labai viliojo. Jei kredito istorija ir bendras finansinis stovis nebuvo blogi, tuomet prisiėmus naujų įsipareigojimų buvo galima nesunkiai spręsti atsiradusius finansines skyles. Visi tikėjosi, kad karantinas nesitęs tiek ilgai ir greitai bus galima sugrįžti į senas vėžias. Todėl nedidelės skolos ir keli įsipareigojimai tikrai neturėjo kelti keblumų: pradėjus dirbti būtų galima iš karto pradėti sėkmingai grąžinti skolas.

Deja, pasibaigus pavasario karantinui, netruko prasidėti ir antrasis, kuris tęsiasi ir iki šiandien, bei tikėtina, kad tęsis iki pat pavasario. O tai yra yra situacija, kurios niekas nesitikėjo. Jei pavasarį pažeidžiamoje situacijoje atsidūrę žmonės tikėjosi, kad paskolas pavyks grąžinti iki pavasario, tai dabar akivaizdu, kad dalis žmonių tų skolų negrąžins ir net bus priversti jas padidinti. O ką dar žmonės gali padaryti, kai ekonominė ir finansinė situacija yra tokia sudėtinga?

Jei paskola yra neišvengiama ir nemanoma, kad savo dilemas gali išspręsti kitaip, tuomet štai ką turima padaryti, kad suvaldyti galimą finansinę žalą.

Pirma, jei turite skolų (pvz. dėl pavasarį prisiimtų įsipareigojimų), tuomet nesiskolinkite tiesiogiai, bet darykite tą kartu su refinansavimu. Paskolos turintiems skolų bus lengviau gaunamos kartu su refinansavimu. Dažnai ir pigiau, nei skolinantis iš kreditoriaus tiesiogiai. Tai turi ir daugiau naudų, nes refinansavimas leidžia užtsitikrinti paskolos grąžinimo sąlygų pakeitimus, kurie padaro iš anksčiau atsineštus įsipareigojimus lengviau tvarkomus.

Antra, jei refinansavimas dėl jūsų asmeninių priežasčių jums netinka ir skolintis galite tik tiesiogiai, darykite tą tik palyginę kreditorių pasiūlymus bent jau kainos atžvilgiu. Palūkanų normos tarp kreditorių gali skirtis drastiškai, todėl norint neišsikelti sau dar daugiau ir didesnių finansinių dilemų, visada reikia stengtis pasirinkti kuo pigiausią paskolą. Tai dar svarbiau, kai kalbame apie paskolas įsiskolinusiems, nes tokiems žmonėms kiekvienas papildomas procentas palūkanų normoje yra dvigubai skausmingas.

Tai yra rekomendacija, kuri galioja renkantis ir refinansavimą, nes jo sąlygos irgi skiriasi: kiekvienas kreditorius gali pasiūlyti vis kitokias sąlygas. Juolab, kad jos beveik visada yra derybų objektas. Jei tai nepadės išspręsti savo finansinių dilemų, tai blogiau tikrai nebus.